Noclegi w Zawoi

Zawoja - baza noclegowa, portal internetowy

NoclegiwZawoi.pl
Styrnol

Styrnol

Regionalna Karczma

34-223 Zawoja Podryżowana 2035
tel. +48 33 877 66 00
email. karczma@styrnol.pl 
www.styrnol.pl
 

W turystycznej części Zawoi znajduje się regionalna Karczma Styrnol. Zlokalizowana jest przy drodze głównej, przebiegającej przez Zawoję, czyli najdłuższą polską wieś położoną u podnóży Babiej Góry – najwyższego szczytu Beskidu Wysokiego (1725 m n.p.m).

Zawoja to jedno z najciekawszych miejscowości pod względem historycznym. Miejsce, gdzie wzniesiono Karczmę nazywane jest Podryżowana (Zawoja Podryżowana). Nazwa ta wiąże się z historią wyrębu tutejszych lasów, które w przeszłości było głównym zajęciem tutejszych mieszkańców i głównym źródłem ich dochodu. Rodzaj drewnianej rynny, której zadaniem było niwelowanie nachylenia stoku i transport ociosanych gałęzi w dolinę, nosiła nazwę „ryzy”, stąd nazwa przysiółku.

Obok Karczmy znajduje się jedna z najstarszych w Zawoi przydrożnych kapliczek, której datowanie sięga XIX wieku. W środku kapliczki kryje się unikatowa, drewniana figura Matki Boskiej. Okolica obfituje w pensjonaty, które powstały w okresie międzywojennym i odznaczają się letniskowym typem architektury. Wszystkie te elementy wraz z Karczmą tworzą naturalny mini-skansen. Inspiracją Państwa Budzowskich, właścicieli karczmy, była regionalna kultura ludowa w oparciu, o którą wzniesiono karczmę, która nacechowana jest elementami tradycyjnego budownictwa tutejszych Górali Babiogórskich, zamieszkujących wieś.

Wzorem dla budowy były materiały zgromadzone przez wybitnego etnografa, nieżyjącą już prof. Annę Kutrzebę-Pojnarową, opublikowane między innymi w wydanej w 1931 roku w Krakowie książce Budownictwo ludowe w Zawoi. Proporcje, sylwetka i detale takie jak drzwi, okna czy wyłożona kamieniami sień zostały oparte w 100% o cechy babiogórskiego budownictwa. O dawne wzory zostało także oparte wyposażenie wnętrza. Całość dopełniają regionalne potrawy, obsługa w ludowych strojach i góralska kapela. Wizyta w karczmie to ciekawa i przyjemna lekcja historii i podróż w czasie jednocześnie.

Nie można nie wspomnieć o etymologii nazwy karczmy, która nie jest dziełem przypadku. Nazwa karczmy także nie jest dziełem przypadku. Styrnol to w babiogórskiej gwarze Sternal, czyli popularny tu trznadel (Emberiza citrinella), niewielki podobny do wróbla ptaszek o brązowym grzbiecie w wyraźne jaśniejsze kreski, długim, rozdwojonym na końcu ogonku i skrzydełkami o żółtawych obrzeżeniach widocznych zwłaszcza podczas lotu - bohater ludowych przyśpiewek. Legendy głoszą, że pilnuje on ukrytych skarbów, a w Niedzielę Palmową wydobywa je na słońce, aby przeschły. Wytrzymała i Oddychająca Tkanina

woodok.pl

zobaczZalety Leżaków z Drewna Bukowego

woodok.pl

zobaczLeżaki z drewna to doskonały wybór dla osób ceniących sobie komfort

woodok.pl

zobaczLeżak z drewna jest wykonany w całości z wysokiej klasy drewna bukowego

woodok.pl

zobacz